چشم بیونیک بینایی را دوباره به نابینایان باز می گردانند

TebAvin TebAvin
552 بازدید

چشم بیونیک بینایی را دوباره به نابینایان باز می گردانند

۲۰۱۳ یک سال برای شروع تبدیل شدن داستان علمی به واقعیت بوده است. یک تکنولوژی که بلافاصله به ذهن می آید، چشم بیونیک است. شاید شما از این تکنولوژی جدید اطلاعاتی شنیده باشید. نوع جدیدی از چشم های بیونیک نویدبخش بازگرداندن دوباره بینایی به نابینایان شده است.

چشم های بیونیک با استفاده از عینک های نصب شده با دوربین می توانند اطلاعات بصری را به اطلاعاتی تبدیل کنند که به طور بی سیم به ایمپلنت بیونیک جاگذاری شده در چشم منتقل کند.

بیماری دژنراتیو ارثی که موجب وخامت شدید بینایی یا کوری کامل می شود حدود ۱٫۵ میلیون نفر در سراسر جهان را از حس زیبای بینایی محروم کرده است، با پیشرفت تکنولوژی آینده خوشبینانه ای برای رهایی تمامی انسان ها از چنگال این بیماری ها به وجود آمده است.
اگر شما هم تمایل به مطالعه بیشتر درباره چشمهای بیونیک دارید تا انتهای متن با مجله تب آوین همراه شوید.

 

در این مصاحبه خواهید خواند:

  • مقدمه
  • چشم بیونیک چیست؟
  • طریقه کارکرد چشم های بیونیک

مقدمه

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، حدود ۲۸۵ میلیون نفر در سراسر جهان با مشکل مواجه هستند. از آن تعداد، ۳۹ میلیون نفر کاملا کور هستند حدود ۹۰ درصد از قشرهای های کم درآمد و ۸۲ درصد بیش از ۵۰ سال سن دارند. این نوع از روش های کم هزینه می تواند تأثیر زیادی بر روند سیر کثیری از افراد جامعه داشته باشد.

چشم بیونیک چیست؟چشم بیونیک چیست؟

چشم بایونیک (bionic eye) پروتزی است که توسط جراحی در چشم انسان به منظور عبور نور و تغییر پالس های الکتریکی ارسالی گرفته شده از محیط برای پردازش در مغز. استفاده از چشم های بایونیک در افرادی که دچار ضعف بینایی در قرنیه هستند مورد استفاده قرار گرفته شده است.

جراحان و پزشکان در یو سی ال ای این (UCLA) توانسته اند شبیه ساز بینایی را در مغز خانم ۳۰ ساله جایگذاری کنند. این چیپ باعث می شود تا فرد بتواند خطوط و فلش هایی را ببیند. التبه این در حالی است که تکنولوژی چشم های بیونیک هنوز در مراحل ابتدایی خودش می باشد و در حال توسعه است، چشم بیونیک افراد نابینا را قادر می سازد تا اشیا را بسازند، لبه ها را ببینند و نور را ببینند.چشم های بیونیک پیشرفت بزرگی برای هر کسانی است که از نعمت بینایی محروم شده اند. با پیشرفت های بیشتری در این تکنولوژی چشم های بیونیک این قابلیت را دارند تا در نهایت جایگزین چشم های معیوب و مشکل دار شود.

به نقل از The Daily mailدکتر نادر پوراتیان که این تحقیق را انجام داده بود لحظه ای که بیمار وی توانسته بود بینایی داشته باشد را اینگونه وصف کرده است:  “لحظه ای که بیمار برای نخستین بار رنگی را دید، یک تجربه بسیار عاطفی بود و همه ما را از لحاظ عاطفی مورد تاثیر قرار داد. بر اساس این نتایج، این سیستم توانایی بازگرداندن چشم به نابینایان را دارد.”

 

طریقه کارکرد چشم های بیونیک

طریقه‌ی کارکرد چشم های بیونیک به صورت بیان مفاهیم اولیه ساده است ولی در عمل دارای پیچیدگی های بسیار است چرا که سیگنالهای مغزی دارای تفاوتهایی بسیار پیچیده برای تفسیر شدن و تغییر و ایجاد ارتباط با عصب های بینایی می باشد. ولی به طور کلی می توان کارکردهای این وسایل را در ۵ دسته تقسیم بندی کرد:

۱-یک دوربین کوچک بر روی عینک تعبیه شده است که حرکات تصاویر را گرفته و توسط سیم به کامپیوتر ارسال می نماید.

۲- واحد کامپیوتری به صورت جیبی بوده و تصاویر را به صورت سیگنال های الکتریکی به آنتن عینک انتقال داده.

۳- سیگنال ها به صورت بدون سیم به واحد دریافت کننده که بر روی جمجمه قرار دارد انتقال یافته.

۴-سپس به الکترود ها ارسال شده که بر روی سطح مغز قرار گرفته است.

۵- الکترود ها باعث برانگیختگی سلول های نورونی در قسمت تصویری کورتکس مغز می شود و این امکان را به کار بر می دهد که با استفاده از آن ببیند.

هم اکنون این محققان منتظر گرفتن تاییدیه از سازمان غذا و دارو آمریکا هستند. سیستمی به نام Orion I  تصاویر را از یک دوربین در یک جفت عینک می گیرد و سپس آن ها انتقال می دهد.

دکتر رابرت گرینبرگ، مسئول بخش  Orion I  که  آن را توسعه داد، در مصاحبه گفت:

این بسیار غیر قابل باور است که تکنولوژی این چنین امکان هایی به ما بدهد که با دور زدن عصب بینایی و تحریک قشر بینایی به صورت مستقیم بتوانیم به بیمارانی همچون گلوکوم ، سرطان ، رتینوپاتی دیابتی یا تروما کمک کنیم.

در حالی که ما هنوز هم کارهای زیادی را پیش رو داریم، این شواهد موفقیت آمیز انسانی مفهومی به ما جدیت برای ادامه مسیر می بخشد. ما اعتقاد داریم که این تکنولوژی در نهایت یک دستگاه مفید برای نزدیک به شش میلیون نفر در سراسر جهان است که راه حلی برای بیمارانی است که با مشکل بینایی سر و کله می زنند ارائه می دهد.

 


خلاصه و جمع بندی

امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در زمینه چشم بیونیک در اختیار شما همراهان تیک مد گذاشته باشیم.

 

اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0